Volné ubytování

Objevujte a relaxujte na Vysočině

Radostínská Expedice Račín první únorovou sobotu oslaví čtyřicátiny

Expedice Račín_80._léta‚Vzhůru do dalších 40 let‘ je speciálním mottem letošního recesistického lyžařského závodu se startem v malé obci Radostín s názvem Expedice Račín 84 – Procházkův memoriál. Ten v sobotu 3. února oslaví významné jubileum, neboť již čtyři desítky let uplynou od chvíle, kdy se Otcové zakladatelé v podobě Bohuslava Maxe Polanského, Františka Janáka, Antonína Stibůrka a Bohuslava Procházky Vítězského rozhodli objevit novou lyžařskou trasu spojující co nejvíce hospod v okolí Velkého Dářka.

Cíle bylo po značných útrapách členů výpravy spojených s blouděním v mlze okolo Račína nakonec zdárně dosaženo. Na paměť této události každoročně první únorovou sobotu v 10 hodin po ráně z děla závodníci startují na tutéž trasu od radostínské restaurace a hotelu U Šimáka, kde je současně i cíl podniku.

Později byl název závodu doplněn o dodatek Procházkův memoriál, a to na paměť hospodského Procházky, který i v nejtemnějších dobách předešlého režimu odmítal respektovat nařízenou zavírací dobu a obětavě poskytoval závodníkům první pomoc v podobě panáků servírovaných na okenní parapet restaurace. Z toho vyplynulo i hlavní motto akce ‚Není důležité zúčastnit se, ale přežít!‘

Závod, který v pravém smyslu slova závodem vlastně není, si každoročně nenechá ujít kolem dvou stovek lyžařů, případně pěších - v závislosti na sněhové pokrývce. „Když to jen trochu šlo, tak se vždycky jelo na lyžích. Všeobecně ale záleží na každém z účastníků, jestli zvolí lyže, nebo půjde pěšky. Základní expediční trasa je Radostín – Škrdlovice – Cikháj – Račín - Radostín,“ uvedla starostka Radostína Ivana Chromá. Průjezdní kontroly běžkařského okruhu jsou tradičně v Cikháji, Škrdlovicích, u mohyly a v Račíně, přičemž závodníci se mohou občerstvit a (si) namazat právě v kontrolních stanicích.

Na třiadvacet kilometrů dlouhou trať se účastníkům dle stanov důrazně doporučuje zásoba tekutin od různých výrobců, a to v množství jakémkoliv kromě malého, což v průběhu klání ve snaze předejít dehydrataci závodníků kontrolují traťoví komisaři. Letos je při expedici mimořádně povolen Siitoneův krok a i nadále platí doporučení, že v základním postoji a vleže musí lyže zachovávat rovnoběžnou polohu, hůlky slouží k vyrovnávání rovnováhy, je-li nějaká, a zvláště pak platí zákaz posmívat se ležícím závodníkům. Pokud někomu lyže vyloženě překážejí, může je věnovat do lyžařského muzea v restauraci U Šimáka.

Ze čtyř Otců zakladatelů legendárního radostínského závodu se čtyřicátého jubilea dočkali dva - Bohuslav Max Polanský a František Janák, kteří by se měli objevit na startu i letos. „V roce 2022 bohužel zemřel Bohouš Vítězský a Tonda Stibůrek o rok později v roce 2023,“ dodala Ivana Chromá.

 

 

O Koruně Vysočiny

O KORUNĚ VYSOČINY
Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.

O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...

 

Kontakt

Destinační společnost Koruna Vysočiny

Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

776 308 072
kancelar@korunavysociny.cz
IČ: 044 15 868

Regiony Koruny Vysočiny

Nahoru