Putování po sochách Michala Olšiaka

Procházíte krajinou a najednou se před vámi objeví drak, zubr nebo mamut v (nad)životní velikosti. Že to není možné? Právě tohle můžete zažít při svém putování Vysočinou. Hlavně v okolí Žďáru nad Sázavou, kde najdete spoustu velkých betonových soch od výtvarníka Michala Olšiaka, žďáreckého rodáka, který je známý i v Německu nebo Itálii. Čím jsou jeho sochy unikátní?

  • Svojí velikostí. Většina betonových soch Michala Olšiaka má životní nebo nadživotní velikost. Prohlédněte si třeba bojující hrochy, jelena nebo majestátního zubra.
  • Jeho díla baví děti i dospělé. U dětí má úspěch hlavně socha rada, draka, hub nebo hejkala. Dobrá zpráva! Sochy se smí fotit a můžete si na ně také sáhnout.
  • Jsou oblíbené a zároveň kontroverzní. Kde jinde v České republice najdete velké betonové sochy představující skutečné i nadpřirozené tvory zasazené přímo do krajiny? Někteří tvrdí, že takové sochy nepatří do Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jiný jsou nadšení z nového cíle pro svůj výlet po Vysočině.

TIP: Nasbírejte je všechny! Fotky se sochami Michala Olšiaka. Dostupné jsou po celý rok – v zimě i v létě. Najdete je na veřejných prostranstvích. Můžete je tedy navštívit také v době covidových omezení, kdy jsou zavřená sportoviště, kina nebo výstavy.

Užijte si výlet na Vysočině: Objevujte sochy a získejte malý dárek

Zahrajte si s námi turistickou hru, která vás provede regionem Koruny Vysočiny. Hra je určená nejen pro rodiny s dětmi. Bavit bude i dospělé. Seznámíme vás se všemi sochami Michala Olšiaka v regionu i mimo něj. Dozvíte se spoustu zajímavostí o okolí, ve kterém se sochy nachází, a navrch přibalíme pár tipů na příjemné občerstvení. Vyzvedněte si svou hrací kartu, objevujte a sbírejte razítka! Za 15 nasbíraných razítek získáte malý upomínkový dárek.
Hrací kartu s mapkou získáte zdarma v ubytovacích zařízeních nebo na Turistických informačních centrech (TIC) v Koruně Vysočiny. Které to jsou? Sezam najdete zde: TIC v Koruně Vysočiny. Anebo si hrací kartu vytiskněte doma. Připravili jsme ji pro vás ke stažení ve formátu pdf:

pdfPrůkazka.pdf

 
Tento projekt byl realizován z finanční podpory Kraje Vysočina z programu: Marketing v cestovním ruchu 2020.

5 nejoblíbenějších soch Michala Olšiaka

Máte na svůj výlet jen omezený čas? Poradíme vám, které sochy navštívit jako první:

  1. Hejkal Pepíno – toho prostě musíte vidět. Zvlášť když s vámi na výlet jedou malí nezbedové. Žádný strach, Pepíno je dobrák od kosti.
  2. Kůň ze starých posázavských pověstí a rozhledna Rosnička. Ideální kombinace na kratší odpolední výlet Vysočinou.
  3. Mamut je socha, kterou rozhodně nesmíte minout, pokud jste milovali film Cesta do pravěku nebo knihu Lovci mamutů. Vzhůru za dobrodružstvím!
  4. Drak v podání Michala Olšiaka je skutečně majestátní. Na výšku měří celých 5 metrů! Navštivte i vy tohoto hlídače pohádkového pokladu, který se jistě nachází v jedné z okolních zřícenin.
  5. Hamroň, kouzelná bytost, která kontroluje, zda lidé neodhazují po cestě odpadky. Zaujme hlavně děti. Stojí vedle cyklostezky, takže představuje skvělý cíl pro výlety na kole.

TIP: Lákají vás tajná místa, která ještě neobjevili všichni turisté široko daleko? Podívejte se na tipy na výlety po fotogenických lokalitách pod názvem Instagramová stezka.

Kdo je Michal Olšiak? Umělec, malíř a sochař

Michal Olšiak, rodák ze Žďáru nad Sázavou, je malíř, sochař a výtvarník. Kromě maleb olejem a kombinovanou technikou se proslavil svými betonovými sochami nebo sochami z písku či kamene. Od dubna 2013 vede vlastní galerii ve Žďáru nad Sázavou. Přijeďte se podívat!

 

O Koruně Vysočiny

Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií na celém území destinace.

Kromě informací o chodu spolku, jako jsou například členové, spolupracující organizace, stanovy, rozpočet atd. zmiňujeme rovněž a pro výletníky důležitější informace zaměřené na památky, zajímavá místa, sportovní aktivy a jiné akce konané v jednotlivých městech destinace...

Destinační společnost Koruna Vysočiny
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
566 788 406 | 776 308 072 | kancelar@korunavysociny.cz
Nahoru