Volné ubytování

Staré sklárny Vysočiny 

Sklářství v českých zemích má dlouhou historii sahající až do 13. století, možná i proto se ruční výroba skla dostala na prestiýní seznam UNESCO. Nejznámější jsou pohraniční sklárny, které najdeme v Krušných a Orlických horách, na Šumavě nebo v Krkonoších. Věděli jste však, že sklářské řemeslo má velkou tradici také na Vysočině? Možná vás překvapí, kolik malebných starých skláren v našem regionu objevíte.

Připravili jsme pro vás několik výletů po překrásné krajině CHKO Žďárské vrchy, kde hlavní roli hraje sklářské řemeslo. Své putování po starých sklárnách můžete spojit také s objevováním úžasných míst a tras, které nejsou turistům příliš známé. Na své si přijdou nejen milovníci pěších i cyklo výletů, ale i ti, kteří rádi dojedou na místo autem. A nebojte se, sklářské řemeslo je stále živé, objevíte místa, kde skláři stále tvoří nebo vám ukážeme jejich výrobky v expozicích.

Tištěný průvodce: pdfPrůvodce po sklářských stezkách

Vydejte se s námi po stopách dávných sklářů na Vysočině. Někde jsou jejich stopy ještě znatelné, jinde zbyly jen vzpomínky. V rámci programu můžete nahlédnout do tajů samotného řemesla, podívat se na některá místa nebo svůj výlet v regionu naplánovat netradičním způsobem. Po cestě uvidíte nekonečné lesy a louky, říčky a potoky mezi dechberoucí se kopcovitou krajinou i malebné vesničky, které vás přenesou do dob minulých.

Tento projekt byl realizován z finanční podpory Kraje Vysočina z programu: Marketing v cestovním ruchu 2020.

Velké poděkování paní Alici Hradilové z Horáckého muzea, Pavlovi Rousovi archeologovi z Havlíčkobrodského muzea a panu Milošovi Lopaurovi z Regionálního muzea ve Žďáře nad Sázavou.

Tipy

O Koruně Vysočiny

O KORUNĚ VYSOČINY
Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.

O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...

 

Kontakt

Destinační společnost Koruna Vysočiny

Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

776 308 072
kancelar@korunavysociny.cz
IČ: 044 15 868

Regiony Koruny Vysočiny

Nahoru