Staré sklárny Koruny Vysočiny 

České sklárny mají dlouhou historii. Vždyť první stopy sklářství v ČR sahají až do 13. století. Nejznámější jsou pohraniční sklárny, které najdeme v Krušných a Orlických horách, na Šumavě nebo v Krkonoších. Věděli jste však, že sklářské řemeslo má velkou tradici také u nás na Vysočině? Možná vás překvapí, kolik malebných starých skláren v našem regionu objevíte.

Připravili jsme pro vás několik výletů po překrásné krajině CHKO Žďárské vrchy, kde hlavní roli hraje sklářské řemeslo. Své putování po starých sklárnách můžete spojit také s objevováním úžasných míst a tras, které nejsou turistům a výletníkům příliš známé. Na své si přijdou nejen milovníci pěších i cyklo výletů, ale i ti, kteří rádi dojedou na místo autem.

V rámci programu můžete nahlédnout do tajů samotného řemesla, podívat se na některá místa nebo svůj výlet v regionu naplánovat netradičním způsobem. Po cestě uvidíte nekonečné lesy a louky, říčky a potoky deroucí se kopcovitou krajinou i malebné vesničky, které vás přenesou do dob minulých.
Vydejte se s námi po stopách dávných sklářů na Vysočině. Někde jsou jejich stopy ještě znatelné, jinde zbyly jen vzpomínky:

TIP:
Chcete se dozvědět další zajímavé informace o historii sklářství na Vysočině? Navštivte Horáckou galerii a muzeum Nové Město na Moravě,  Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou, Muzeum nové generace v Zámku Žďár nebo si projděte naučnou stezku: Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi.
Vaše sklářské dobrodružství začíná!

Tento projekt byl realizován z finanční podpory Kraje Vysočina z programu: Marketing v cestovním ruchu 2020.

Velké poděkování paní Alici Hradilové z Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě, Pavlovi Rousovi archeologovi z Havlíčkobrodského muzea a panu Milošovi Lopaurovi z Regionálního muzea ve Žďáře nad Sázavou.

 

 

O Koruně Vysočiny

Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií na celém území destinace.

Kromě informací o chodu spolku, jako jsou například členové, spolupracující organizace, stanovy, rozpočet atd. zmiňujeme rovněž a pro výletníky důležitější informace zaměřené na památky, zajímavá místa, sportovní aktivy a jiné akce konané v jednotlivých městech destinace...

Destinační společnost Koruna Vysočiny
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
566 788 406 | 776 308 072 | kancelar@korunavysociny.cz
Nahoru