Při posledním sedmém výletu venkovem na Vysočině budeme mít příležitost prozkoumat údolí řeky Svratky, objevíme staré kostely, přejdeme nejstarší dřevěný most na Moravě a ochutnáme skvělou místní kuchyni. Připravte se na dokonalou dovolenou na venkově Vysočiny!
…
Při posledním sedmém výletu venkovem na Vysočině budeme mít příležitost prozkoumat údolí řeky Svratky, objevíme staré kostely, přejdeme nejstarší dřevěný most na Moravě a ochutnáme skvělou místní kuchyni. Připravte se na dokonalou dovolenou na venkově Vysočiny!
Výšlap za venkovem Vysočiny začíná u Turistického informačního centra v Nedvědici, které mimochodem ukrývá skutečný stříbrný poklad, který se našel v nedalekém Dolním Čepí. Jedná se o jednu z mála mincovních expozic v celé ČR. Expozice mincovního pokladu vám představí všech 284 mincí, které se našly. Nabízí zajímavou ukázku stříbrných platidel z mnoha evropských zemí z období 2. poloviny 16. století s přesahem až do období konce třicetileté války. Interiér místnosti je doplněný ukázkami různých variant nedvědického bílého, modrého, šedého a dokonce i růžového mramoru, prohlédnout si můžete také původní ruční kamenické nářadí. Expozice mincovního pokladu v Nedvědici můžete zdarma navštívit během otevírací doby TIC.
Od pokladu zamiřte podél toku řeky Svratky po červené značce do vesnice Černvír, kde se nachází dřevěný krytý most, který byl vybudován už v roce 1718 - je nejstarším krytým dřevěný mostem na Moravě. Jeho trámová konstrukce měří 32 metrů na délku, 2,6 metru na šířku a mostovka se nachází v průměrné výšce 4 metry nad hladinou řeky. Most byl postaven především z jedlového dřeva, některé jeho části jsou ze dřeva dubu. Kousek od něj stojí další unikátní památka. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se už od roku 1228 vypíná na nejužší severní části skalního ostrohu nad řekou Svratkou. Uvnitř se nachází vzácné řezbářské práce a gotické nástěnné malby, které mají nejen uměleckou, ale i dokumentární hodnotu.
Další kroky výšlapu vás zavedou po naučné stezce přes řeku Svratku a dál to půjde pěkně zostra, protože vás čeká stoupání až ke Křížovicím. Nad lesem se nezapomeňte pořádně rozhlednout. Ta nejkrásnější vyhlídka vás čeká na konci Křížovic u dřevěného srdíčka, kde je to opravdový ráj pro oči. Doubravník i Nedvědici budete mít jako na dlani. V Křížovicích minete Galerii z ruky, která sídlí v původní stodole a je otevřena od konce dubna do poloviny září. V dolní části galerie se pravidelně konají autorské výstavy a v horní části jsou vystaveny obrazy kmenových autorů, přičemž se galerie zaměřuje na moderní umění.
Po hřebeni budete pokračovat do Skorotic, kde vás čeká ukázková obdélníková náves se šindelem krytou kapličkou Panny Marie, která zde údajně stávala už ve 14. století, a budova bývalé školy z roku 1895.
Zde vyměníte modrou turistickou značku za zelenou, která vás dovede do hlubokého údolí Chlébského potoka. Pokud budete mít dostatek sil, můžete se ještě projít po naučné stezce Přírodní památky Chlébské údolí, kterou tvoří přirozená olšina. V Chlébskem u bývalého mlýna zabočte vlevo a vydejte se kolem dřevěných roubených staveb č.p. 2 a 6 a kaple sv. Jana Křtitele k Dolnímu Čepí.
Po cestě minete monumentální betonový pomník připomínající činnost partyzánských skupin Jermak, Kozina a Záře, které v době II. světové války operovaly v těchto místech. A v samotném Dolním Čepí na vás čeká opravdový architektonický skvost. Kostel sv. Václava je jedním z mála kostelů, který ve své historii prodělal pouze nepatrné stavební úpravy. Podle některých historiků byl kostelík vystavěn v 15. století, ovšem některé prvky naznačují, že to mohlo být už v první polovině 13. století.
Z Dolního Čepí se vydejte proti říčnímu proudu do Ujčova, kde na vás v Penzionu Zubr čeká opravdu výborná domácí kuchyně, která pracuje s místními surovinami, a také výběrová káva z pražírny Gallery Coffe. Po skvělém obědě a povzbuzujícím espressu či lahodném latte se vraťte na červenou turistickou značku a tentokrát se podél toku řeky Svratky vraťte zpět do Nedvědice.
Určitě se zastavte v TIC Nedvědice, kde si jako suvenýr můžete koupit Pernštejnský elixír, což je jemný bylinný likér s výbornou chutí a blahodárnými účinky na zažívání. Vyrábí jej Palírna U Zeleného stromu, která vznikla v roce 1518 díky Vilému z Pernštejna. Tato regionální specialita je ozdobená ručně vyrobenou keramickou pečetí se znakem rodu Pernštejnů.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...