Volné ubytování

Památky

Poznejte památky, které jsou spojeny se žďárským klášterem a řádem cisterciáků. Ti už od poloviny 13. století formovali krajinu v okolí Žďáru nad Sázavou.

Nejznámější památku, bezmála třicet let zapsanou na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, najdete na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla se vypíná nad někdejším klášterem cisterciáků, dnes zámkem, a před třemi staletími byl vystavěn právě na popud cisterciáckého opata Václava Vejmluvy.

Stačí sejít ze Zelené hory a ocitnete se ve žďárském zámku, což už dávno není jen pozůstatek někdejšího cisterciáckého kláštera. V areálu je možné obdivovat baziliku minor Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše - i na její barokní přestavbě se podílel Santini. Stejně jako na výjimečné barokní prelatuře, někdejším sídle opata. Jen kousek od hlavní brány zámku naleznete Dolní hřbitov, který byl prvním stavebním počinem Jana Blažeje Santiniho Aichela pro žďárský cisterciácký klášter.

A pokud ve žďárském zámku hledáte propojení historie se současností, nezapomeňte zavítat do Muzea nové generace. Expozice s interaktivními prvky vás vtáhne do minulosti a provede událostmi spojenými se Žďárem, Santinim i mnichy-cisterciáky.  

Skutečnost, že cisterciáci nejedli maso s výjimkou ryb, tudíž se stali zakladateli četných chovných rybníků, je obecně známá, avšak mimo jiné podporovali i zpracování železné rudy, jež se těžila v okolí. Dokladem je Šlakhamr (Brdíčkův mlýn) v Hamrech nad Sázavou. Středověká mechanická kovárna s bucharem (hamerským kladivem) poháněným vodním proudem přes mlýnské kolo fungovala do 17. století, poté byl náhon využit pro obilní mlýn, kde se mlela mouka ještě v první polovině 20. století. Dnes je ve zrekonstruovaném mlýně ve správě Technického muzea Brno umístěna expozice hamernictví a bydlení posledních majitelů.

Chcete mít tipy na výlety za tím nejlepším vždy u sebe? Stáhnetě si naši brožuru s TOP 5 místy v Koruně Vysočiny.

Přehled: pdfTo nejlepší z Koruny Vysočiny

O Koruně Vysočiny

O KORUNĚ VYSOČINY
Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.

O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...

 

Kontakt

Destinační společnost Koruna Vysočiny

Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

776 308 072
kancelar@korunavysociny.cz
IČ: 044 15 868

Regiony Koruny Vysočiny

Nahoru