Během čtyř dnů na Vysočině budete mít příležitost prozkoumat různé kouty venkova během našich výletů. Koruna Vysočiny nabízí širokou síť značených tras, které vedou přes malebné kopce, údolí a lesy. Zároveň si můžete vychutnat výhledy na zelené pastviny, …
Během čtyř dnů na Vysočině budete mít příležitost prozkoumat různé kouty venkova během našich výletů. Koruna Vysočiny nabízí širokou síť značených tras, které vedou přes malebné kopce, údolí a lesy. Zároveň si můžete vychutnat výhledy na zelené pastviny, rybníky a historické objekty, které dotvářejí atmosféru tohoto kouzelného místa.
Čtvrtý den výletu po venkově Koruny Vysočiny začíná na železniční zastávce Nížkov, odkud se vydáte za památkami a dobrým jídlem až do Žďáru nad Sázavou.
Ze stanice se vydáte po silničce směřující do Bukové, kde objevíte unikátní Bukové arboretum, které je jediné svého druhu na světě. Obsahuje 40 různých kultivarů buku lesního. Jeho vznik byl inspirován názvem obce Buková a touhou vytvořit obecní park.
U kostela svatého Mikuláše v Nížkově stojí kostnice z roku 1709, která skrývá kosti přibližně osmi tisíc osob, čímž se řadí mezi největší na Vysočině. Po mnoho let se věřilo, že kosterní pozůstatky pocházejí z období tereziánských válek v 18. století. Nedávné výzkumy však ukázaly, že některé z kostí jsou mnohem starší, datují se až do 13. století.
Z Nížkova se vydáte na kopec Rosička, kde stojí stejnojmenná rozhledna, která byla postavena v roce 2001 jako telekomunikační věž a měří 42 metrů. Na vyhlídkový ochoz se dostanete do výšky 24 metrů po zdolání 140 schodů. Čekat vás bude výhled na velkou část Žďárska, Jihlavska a Havlíčkobrodska.
Následně se napojíte na Sázavský vycházkový okruh, který vás zavede do Sázavy. Projdete okolo cyklostezky vedoucí po zrušené železniční trati a u řeky Sázavy si můžete udělat krátkou odbočku. Objevíte dokonale ukrytý kamenný most přes řeku Sázavu, který byl postaven po roce 1714, kdy povodeň z protržených hrází Dářka a dalších rybníků zničila nejen zdejší mosty, ale i všechny budovy v blízkosti řeky.
Budete se držet značené cyklotrasy č. 19 a na konci Sázavy se napojíte na zrušenou železniční trať, která se klikatí okolo Sázavy. Dovede vás až ke skutečnému unikátu. Historie Šlakhamru sahá až do doby, kdy zde cisterciácký řád zakládal hospodářské provozy spojené se žďárským klášterem. Jedním z nich byla i mechanická kovárna, která se zabývala zpracováním železné rudy. Tento provoz se v údolí Sázavy udržel až do 17. století. Technické muzeum v Brně zde otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení posledních majitelů. Klíčovým prvkem expozice je plně funkční hamerské zařízení.
Z údolí Sázavy začnete stoupat a projdete přes Rozštípenou skálu, což je skalní útvar, který je ve spodní části rozštípnutý zvětralou puklinou o délce 10 metrů a šířce asi 2 metry. Projdete přes Konec světa, kde je vyznačena historická hranice mezi Čechami a Moravou a stráží ji figurina hraničáře ve strážní budce, a další zastávkou je vrchol Peperek. Ten je už od 70. let 20. století chráněný jako přírodní památka. Na Peperku budete mít možnost projít se ojedinělým zbytkem suťových lesů.
Jednou z nezapomenutelných zastávek bude malebné jezírko Vápenices průzračně čistou vodou, které je skryté uprostřed lesů. O jezírku se můžete dočíst v pověstech, ale pokud byste nechtěli věřit tomu, že jej svými slzami naplnila nešťastná láska, dozvíte se, že Vápenice je pozůstatek po dobývání vápence, který se používal při tavbě železa.
Kolem plastiky Mamlase, kde si užijete výhled na Žďár nad Sázavou, se dostanete až khospodářskému dvoru Lyra. Tento statek byl první hospodářskou budovou, kterou Santini navrhl. Statek získal svůj název díky půdorysnému tvaru, který připomíná andělský nástroj.
Náš výlet zakončímte stylově v bývalém mlýně. Talský mlýn se původně nazýval Pilský a byl v majetku žďárského cisterciáckého kláštera. Už v 18. století v něm hospodařili mlynáři Tálští. Dnes tu najdete vyhlášenou restauraci. Ochutnáte v ní to nejlepší z našeho okolí - čerstvé hovězí a jehněčí, zvěřinu z blízkých lesů, sezonní zeleninu, bylinky a další lokální suroviny, ze kterých je pro vás radost vařit.
Všechny výlety venkovem naleznete zde. Foto: Koruna Vysočiny a Roman Šulc
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...