Svratecké muzeum provoní „přídělové“ cukroví, farní zahradu oživí betlémské postavy
Cukroví připravené podle válečné příručky Vaříme na příděl bude možné ochutnat při tradiční vánoční výstavě ve svrateckém muzeu. Ta letos nese podtitul Vánoce v časech smutku a naděje a je zaměřena na vánoční svátky ve 40. a 50. letech 20. století. Její zahájení se jako obvykle odehraje 26. prosince ve 14 hodin a bude přístupná do 30. prosince, vždy mezi 10. a 12. hodinou a odpoledne od 13 do 16 hodin.
„Návštěvníci se dozvědí i ze vzpomínek, jak slavili Vánoce běžní lidé, političtí vězni v nacistických i komunistických lágrech nebo třeba čeští vojáci v zahraničí. Chybět nebudou také vzpomínky známých osobností kultury nebo třeba i svrateckých obyvatel,“ přiblížil správce Městského muzea ve Svratce Martin Mudroch.
Výstavě bude dominovat zařízení pokoje ve stylu 50. let s jedním z prvních československých televizních přijímačů, v té době samozřejmě ještě černobílým. „Vystaveno bude mnoho dobových předmětů, které se mohly objevit ve své době pod stromečkem, a to jak věci z doby protektorátu, tak z 50. let. K vidění budou i obaly od dobových čokoládových kolekcí nebo sladkostí, hračky, dárky pro ženy a muže, včetně různého oblečení. Ukážeme také zajímavé vánoční pohlednice, v nichž se odráží doba, ve které vznikly,“ upřesnil Martin Mudroch.
Svratecké vánoční výstavy se v tamním muzeu konají už od roku 2002 (s výjimkou let 2004 a 2020), a každým rokem mají trochu jiné téma. „Protože se muzeum zaměřuje na modernější dějiny, i výstavy vycházejí z toho, co máme k dispozici. Navíc v té době nebylo retro ještě tak módní jako dnes, kdy se dějinami 20. století zabývá podstatně více subjektů,“ doplnil správce muzea.
V předešlých letech byla například ve Svratce o Vánocích k vidění a ochutnání mimo jiné čokoláda či cukroví upečené podle prvorepublikových, anebo jindy zase úsporných receptů z doby druhé světové války. Jindy se pětidenní výstava zaměřila na dárky, přípravy na vánoční svátky, Vánoce za císaře pána i „tatíčka“ Masaryka, vánoční a novoroční pohlednice a mnoho dalšího. Například v roce 2013 na výstavu Svět čokolády, kdy bylo k ochutnávce připraveno i 40 kilogramů čokolády z celé Evropy, si do malého muzea našlo cestu 1500 návštěvníků.
Jubilejní desátý ročník svrateckého betlému se letos uskuteční na farní zahradě kostela sv. Jana Křtitele – jeho slavnostní otevření je naplánováno na sobotu 20. prosince v 18 hodin. Betlém v průběhu předešlých let prošel značným vývojem. „Tradice začala pěti postavami – Svatou rodinou, andělem a pastýřem. Každý rok přibývaly nové figury, které vždy malovali místní farníci. Letos betlém nabídne celkem 24 ručně vytvořených postav, které doprovodí malého Ježíška,“ popsal za pořadatele - svrateckou římskokatolickou farnost - Jan Gregor.
V průběhu let se postupně rozšiřoval nejen počet figur, ale i slavnostní ceremoniál spojený se zahájením. „Přibyla živá zvířata, oživlé betlémské postavy, živá hudba, dětská hra, občerstvení i scénický živý betlém odehrávající se přímo v kulisách. Také letos večer zahájí žesťový kvartet, po němž bude následovat živý betlém – Malá hra o narození Páně. Následně proběhne krátký obřad požehnání a program doplní Tři králové na koních, živý oslík, dobrodružná hra pro děti a občerstvení od babek z pazderny,“ uvedl Jana Gregor. Zatímco zahájení se obvykle účastní kolem dvou stovek diváků, v průběhu svátků se v zahradě vystřídají tisíce návštěvníků, místních i z okolí, kteří se setkávají s přáteli, prohlížejí si betlém nebo se fotí se zvířátky.
Více informací: Martin Mudroch, správce Městského muzea ve Svratce, tel. 777 224 205, Jan Gregor, jeden z pořadatelů svrateckého betléma, tel. 775 989 625






